««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթն ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը նշեց, որ թեմայի շրջանակում պատգամավորների եւ խմբակցությունների նախաձեռնությամբ հանրային քննարկում է նախատեսվում: Հստակեցվում է, թե գործակալության կողմից որ ակտերն են փորձաքննության ենթակա, որոնք ոչ: Փոխնախարարը պարզաբանեց, որ նախարարության իրավական ակտերի փորձաքննության գործակալությունը դառնալու է գրասենյակ: Գործակալության կարգավիճակը հատուկ նշելը պայմանավորված է «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի պահանջով, ըստ որի՝ գրասենյակի դեպքում պետական գործառույթը պետք է սահմանված լինի:
Գործադիրն ընդունել է Կենտրոնական բանկի առաջարկը, որով փորձաքննության ենթակա չպետք է լինեն բանկերի կապիտալի հակացիկլիկ շեմի նախագծերը: Ներմուծվել է նորմատիվ ակտը չեղյալ ճանաչելու իրավական ինստիտուտը:
Պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն առաջարկեց փաթեթից հանել ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը: ««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի 1-ին մասից էլ առաջարկվեց հանել պատգամավորների կամ խմբակցությունների կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացվող օրենքների կամ ԱԺ որոշումների նախագծերի հանրային քննարկման իրականացման կարգին վերաբերող կարգավորումը: Ըստ Հովակիմյանի՝ ԱԺ պատգամավորների հեղինակած նախաձեռնություններն անցնում են հանրային քննարկման բոլոր ընթացակարգերը: Ցանկացած քաղաքացի հնարավորություն ունի ԱԺ կայքում ծանոթանալու նախաձեռնության բովանդակությանը, ներկայացնելու իր առաջարկները: Ըստ պատգամավորի՝ նույն հարթության մեջ չպետք է դիտարկվեն Կառավարության եւ պատգամավորների հեղինակած նախաձեռնությունները: Այդ առումով նպատակահարմար չէ պատգամավորների նախաձեռնությունները e-draft.am համակարգ տանելը, ինչը լրացուցիչ խնդիրներ կստեղծի: Փոխնախարարի համար ընդունելի էր պատգամավորի առաջարկը:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի գնահատմամբ՝ հանրային քննարկումը չպետք է լինի ինքնանպատակ: Վարդանյանի խոսքով՝ Ազգային ժողովում ընթացող գործընթացները թափանցիկ են, բոլոր հանդիպումները եւ քննարկումները հրապարակային:
Կառավարության ներկայացուցիչը եւ հանձնաժողովի անդամներն աշխատանքային ձեւաչափով քննարկման արդյունքում որոշ դրույթներ փոփոխելու շուրջ համաձայնության եկան: Դրանցից մեկով դատարանի կողմից գործերի քննությանը վերաբերող դատավարական նորմերի վերաբերյալ պաշտոնական պարզաբանում չի տրամադրվելու:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը հորդորեց կողմ քվեարկել պատգամավորների առաջարկներով լրամշակված նախագծին:
««Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ բանավոր շտկումներով եւ լրամշակումներով, դրվեց քվեարկության եւ ստացավ դրական եզրակացություն:

At April 7 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs the legislative package on Making Amendments and Addenda to the law on Normative Legal Acts and Making Addendum to the Constitutional Law the NA Rules of Procedure was debated in the second reading.
The RA Deputy Minister of Justice Vahe Danielyan has noted that in the framework of the theme on the initiative of the deputies and factions public debate is designed.
The executive body accepted the proposal of the Central Bank, by which the projects of the bank capital anti-cyclic threshold shall not be subject of examination. The Legal Institute of recognizing invalid the normative act was invested.
The deputy Vahagn Hovakimyan proposed to remove the bill on Making Addendum to the constitutional law the Rules of Procedure. According to Hovakimyan, the initiatives authored by the NA deputies pass all procedures for the public debate. Citizens have an opportunity to get familiarized with content of the initiative on the NA website and present their proposals. According to the MP, the initiatives authored by the Government and the MPS shall not be observed on the same level. In that aspect, MPs’ initiatives are not expedient to take to e-draft.am system, which would create additional problems. The MP’s proposal was acceptable for the Deputy Minister.
As the Committee Chair Vladimir Vardanyan assessed, the public debate should not be aim in itself. According to Vardanyan, the processes going on in the National Assembly are transparent, all the meetings and debates are public.
As a result of debate in the working format, the representative of the Government and the Committee members came to an agreement over changing some provisions. Official clarification on the judicial norms concerning the case examination by the court with one of them will not be provided.
In her co-report the Deputy Chair Anna Karapetyan urged to vote for the draft law revised by the MPs’ proposals.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Normative Legal Acts with oral rectifications and revisions, was put for voting and was endorsed.